1

Netia vs TP - zobacz co wybrać.
Porównanie ofert telefonii stacjonarnej i internetu : Netia czy TP !
Zapewne większość użytkowników korzysta z dostępu do internetu za pomocą Neostrady, a więc posiada także telefon na liniach Telekomunikacji Polskiej.
Przekonajmy się zatem czy jest to słuszny wybór - czy nie lepiej poszukać czegoś tańszego i równie dobrego, a może nawet lepszego ? 

W przedstawionym artykule znajdziesz aktualne porównanie sieci Netii oraz TP w końcówce 2010 roku
- myślę jednak, że ten trend będzie się utrzymywał w przyszłym 2011 roku.


Kilka słów o Netii oraz Telekomunikacji Polskiej ...

Telekomunikacja Polska powstała w 1991 roku, od pewnego czasu posiadała monopol jako dostawca telefonii stacjonarnej w Polsce. W związku z dominującą pozycją na rynku dostawca ten mógł pozwolić sobie na dosyć wysokie ceny swoich usług (w 2007 roku UKE ukarał TP za zbyt wysoką opłatę związaną z utrzymaniem konta). 
Niewątpliwą zaletą TP jest fakt, że swoim zasięgiem potrafi dotrzeć tam - gdzie inne firmy nie mają takiej możliwości. Dzięki temu nawet najmniejsze wsie czy miasteczka mają dostęp do internetu za pomocą usługi o nazwie Neostrada.

Netia SA jako operator telefonii przewodowej powstał 5 lat później, dokładnie w 1996 roku. W roku 1998 na swoim koncie miała już ponad 100 000 użytkowników. Natomiast w 2007 roku rozpoczęła świadczenie usług na bazie sieci TP SA, dzięki czemu stała się operatorem ogólnopolskim. 

TP vs Netia :
 

Po pierwsze trzeba zwrócić uwagę na fakt powyżej - Netia korzysta z łącza TP, dzięki czemu jakość świadczonych usług jest podobna. Co za tym idzie - jest ona w stanie dotrzeć tam, gdzie Telekomunikacja Polska - a więc nawet ktoś mieszkający w małej wsi , może zastanowić się nad wyborem pomiędzy TP SA a Netia SA.

1. Telefon stacjonarny TP vs Netia :

Biorę pod uwagę to, że użytkownik będzie chciał płacić jak najmniej - a więc abonament powinien być w miarę niski i gwarantować korzystną stawkę za minutę rozmowy. Zobaczmy zatem co można dostać za podobną stawkę zarówno w TP jak i Netii...

Zacznijmy od Netii - tutaj dostajemy pakiet Lepszy Telefon 60 z abonamentem w wysokości 35,90 złotych.
Umowa zawierana jest na 24 miesiące, w ramach pakietu dostajemy ofertę z następującymi stawkami :
- 26gr/min połączenia lokalne i międzymiastowe
- 64gr/min na telefony komórkowe 

Dodatkowo w ramach Lepszy Telefon 60 otrzymujemy tańsze połączenia w wieczory i weekendy :
- 17gr/min połączenia lokalne i międzymiastowe
- 32 gr/min na telefony komórkowe 

Dodatkowo otrzymujemy aż 60 minut za darmo na rozmowy na telefony stacjonarne !

Jest to jeden z tańszych pakietów i naprawdę atrakcyjny biorąc pod uwagę stawki za rozmowę.

Przejdźmy do TP SA :

W TP SA mamy nieco więcej możliwości - jest tańszy pakiet "plan tp przyjazny" gdzie abonament wynosi tylko 18,30 złotych w tym otrzymujemy aż 30 minut za darmo. Ponadto cennik naszych rozmów jest w granicach 32 groszy za minutę zarówno do sieci stacjonarnych jak i komórkowych.
Kolejnym planem jest plan domowy TP60 , opłata miesięczna wynosi nas 50 złotych, ale otrzymujemy za darmo 60 minut na rozmowy a także niską stawkę 17 groszy na rozmowy lokalne i międzymiastowe przez telefon stacjonarny.

Porównanie internetu ...

Zacznijmy tym razem od TP, w swojej ofercie ma od 2 do 20 Mb/s - przyjrzyjmy się zatem dwóm z nich np. 6 Mb/s oraz 20 Mb/s i zobaczmy gdzie jest taniej.
 
W przypadku pakietu internetu 6Mb/s za pierwsze dwa miesiące nie zapłacimy ani grosza (0zł) w kolejnych 22 miesiącach natomiast abonament wyniesie 59 złotych. Do tego trzeba doliczyć opłatę aktywacyjną wynoszącą 19,90 złotych a więc po dwóch latach wyjdzie nam kwota około 1317 złotych 

W przypadku pakietu internetu 20 Mb/s zapłacimy miesięcznie 69 złotych przez kolejne 22 miesiące, pierwsze dwa są natomiast darmowe. Tutaj także opłata aktywacyjna wynosi 19,90 złotych a więc łącznie zapłacimy 1537 złotych. 

Oczywiście nie liczę tutaj opłaty za użytkowanie modemu. 

Przejdźmy teraz do oferty Netii - internetu 6Mb/s oraz 20 Mb/s.

Tutaj nie ma jednak internetu 6Mb/s jest oferowany natomiast internet o przepustowości 8Mb/s w cenie 59,90 a więc prawie identycznie jak pakiet TP - tylko że o 2Mb/s mniej !!
Tutaj przez 3 miesiące abonament wyniesie nas tylko 1 złotych, przez następne 21 miesięcy zapłacimy 59,90 a więc łączna kwota wyniesie nas 1260 złotych !

Kolejnym pakietem jest internet 20Mb/s - tutaj podobnie jak poprzednio przez 3 miesiące płacimy 1 złoty, natomiast przez kolejne 21 miesięcy opłacamy abonament w wysokości 69,90 a więc całość wyniesie nas około 1470 złotych.

W obu przypadkach internet wychodzi taniej w Netii - ponadto w przypadku opcji 6Mb/s TP otrzymujemy 20% większą przepustowość w Netii za tą samą cenę !

PODSUMOWANIE :

W przypadku telefonii stacjonarnej - atrakcyjnym wydaje się pakiet Telekomunikacji Polskiej - Netia raczej wypada tutaj dosyć blado, nie oferuje niskiego abonamentu i nie daje tanich połączeń w przypadku droższego. 
Jeżeli chodzi o internet to lepszą propozycję ma natomiast Netia - oferuje więcej za tą samą cenę, praktycznie w każdym wariancie wychodzi tutaj tanio.


1 komentarze:

  1. Anonimowy says:

    może się pogodzą i będzie taniej haha

    http://www.newseria.pl/news/prezes_netii_spor,p1545095444