Franczyzna wady i zalety. Co to jest franczyzna, franchising, jak założyć franczyznę, jak założyć firmę, pomysł na biznes.

Posted: czwartek, 18 listopada 2010 by Przemo in
0

Franczyzna - czym jest franchising ?
Wady i zalety franczyzny - jak założyć firmę.
 flickr, ceiling

Franczyzna co to takiego ? Czym jest franchising - wady i zalety franczyzny. Czy franczyzna może być opłacalna - przekonaj się czytając ten artykuł. Zastanawiasz się nad założeniem firmy, sięgnij po gotowe rozwiązania być może franczyzna jest właśnie dla ciebie.

Franczyzna co to takiego ? 

Franczyzna (franchising) można powiedzieć jest to pewnego rodzaju licencja, która daje nam możliwość założenia własnej działalności gospodarczej pod logiem firmy, która już obecnie istnieje.
Inaczej mówiąc franczyzna pozwala nam dowiedzieć się wszystkiego o funkcjonowaniu danej firmy, możemy liczyć na wsparcie i pomoc a także różnego rodzaju szkolenia, które są organizowane przez firmę "matkę".

Franchising ciąg dalszy ...

Załóżmy, że ja otwieram firmę, którą nazywam "Pracaizysk" - jakiś czas utrzymuje się ona na rynku. Sam ją zbudowałem i znam jej strukturę, wiem jaki asortyment jest potrzebny, jakie usługi są przez nią wykonywane a także jak opiera się cały system zarządzania. 
Kiedy okaże się, że ktoś zainteresuje się firmą "Pracaizysk" może nawiązać ze mną współpracę na zasadzie wykupienia licencji - franczyzny. 
Chodzi o to, że osoba taka będzie miała niejako "kopię" tej mojej firmy - będzie wiedziała to wszystko czego ja się nauczyłem przez ten czas. Oczywiście franczyznobiorca jest zobowiązany uiścić opłatę za to, że może korzystać z marki mojej firmy - tutaj zależy od porozumienia czy są to opłaty jednorazowe czy wypłacane co jakiś ustalony czas.

Zalety franczyzny :

- wykorzystanie znanej marki, która ma już renomę na rynku
- system szkoleń i wsparcia ze strony franczyznodawcy
- mniejsze nakłady finansowe na rozpoczęcie działalności
- większa grupa klientów ( ze względu na to, że firma jest już znana = zaufanie)
- nie trzeba kupować reklamy, korzystamy z darmowych rozwiązań, które wdroży franczyznodawca
- możliwość prowadzenia własnej działalności ( jednak to nasza działalność pod pewnymi warunkami)

Wady franczyzny :

- opłata za kupno licencji
- trzeba stosować się do obostrzeń związanych z umową pomiędzy nami a franczyznodawcą
- przeważnie pobierany jest jakiś udział naszych zysków
- nie możemy robić wszystkiego co się nam żywnie podoba, są określone reguły w umowie

 Franchising podsumowanie, czy warto ?

Oczywiście są wady i zalety, jak wszędzie - jednak na franczyznie możemy sporo zyskać. Dostajemy pod swoje skrzydła projekt, który sprawdza się na rynku, ma ugruntowaną pozycję. W większości przypadków działalność gospodarcza oparta na franczyźnie sprawdza się - kliencie mają zaufanie - zatem jest to bezpieczniejsza forma. Są także wady, głównie w postaci dochodów od których część należy uiścić firmie "matce", a także ograniczenia dotyczące np. jakości produktów. 
Wprawdzie nie wyróżnimy się niczym nowym, każdy sklep danej sieci wygląda podobnie, ma ten sam asortyment itp... jednak dostajemy markę, darmową reklamę, grupę klientów, wsparcie i pomoc. Być może warto się zastanowić. 

0 komentarze: