3

Jak założyć własną firmę - krok po kroku zakładamy własny biznes ? Zobacz jak założyć działalność gospodarczą !
 flickr, K.rol2007

Chcesz być panem swojego losu, masz ciekawy pomysł na biznes, czeka cię założenie własnej firmy - zobacz jak to zrobić. Jak założyć własną firmę - krok po kroku ?

 


Jak założyć własną firmę - krok po kroku, gdzie się udać :

1. Należy zgłosić się do urzędu miasta po wpis do ewidencji działalności gospodarczej. 

Tutaj trzeba mieć ze sobą dowód osobisty oraz należy określić rodzaj wykonywanej działalności - lepiej w tym przypadku podać więcej punktów, ponieważ gdybyśmy w przyszłości chcieli rozszerzyć działalność będzie to dodatkowo kosztowało.
Wpis do ewidencji działalności gospodarczej jest bezpłatny - pełnomocnictwo dla księgowej może nas kosztować 17 złotych.

2. Udajemy się do Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) po numer Regon. 


Trzeba mieć przy sobie kopię wpisu do ewidencji działalności gospodarczej.

3. Otwieramy firmowy rachunek bankowy

Musimy zabrać ze sobą NIP (nasz = firmowy), REGON, WPIS do ewidencji działalności gospodarczej  - oczywiście robimy kopię wszystkich dokumentów.
Następnie udajemy się do banku w którym chcemy założyć konto firmowe - wysokość opłat jest uzależniona od placówki.

4. Urząd Skarbowy - aktualizacja NIP-u 


Kolejnym krokiem jest skierowanie się do naszego Urzędu Skarbowego - wybieramy tutaj rodzaj opodatkowania itp...
Trzeba mieć w tym przypadku ze sobą : umowę z bankiem, Regon, Wpis do ewidencji działalności gospodarczej.
Następnie wypełniamy dokument NIP-A, dzięki któremu będziemy w stanie mogli przeprowadzić aktualizację. Trzeba tutaj ustalić formę podatku a także określić kto będzie prowadził naszą księgowość i gdzie będzie siedziba firmy.

5. ZUS

Ostatnim krokiem jest udanie się do ZUS-u (do 14 dni od założenia firmy) - trzeba tutaj wypełnić dokumenty : ZFA oraz ZUA. Nasze zadanie będzie polegało na podaniu takich danych jak : NIP, REGON, NR Konta bankowego czy Wpis do ewidencji działalności gospodarczej.

3 komentarze:

  1. Anonimowy says:

    Założenie własnej firmy, choć składa się z kilku etapów, nie jest w rzeczywistości bardzo złożonym procesem i z małą pomocą w postaci poradników dostępnych niemal wszędzie, może ją założyć naprawdę każdy. Prowadzenie biznesu jest już jednak trudniejsze, więc warto dać sobie pomóc. Na przykład mi w kwestiach księgowości bardzo pomaga accounting Warsaw. Polecam serdecznie!

  1. Pantsata1 says:

    Osobiście uważam, że wycena wartości przedsiębiorstwa to naprawdę strasznie skomplikowana sprawa. Nie wyobrażam sobie, żebym miał to robić. Na szczęście znam firmę, która robi to za mnie, a jest to Blue Oak, polecam.

  1. Ja zakładałam sklep internetowy i w sumie żadnych problemów z założeniem firmy nie miałam. Najbardziej podoba mi się to, że mogłam bez problemów wdrożyć przelewy natychmiastowe https://www.cashbill.pl/platnosci/natychmiastowe/ z których klienci bardzo chętnie korzystają.