Made in China, socjotechnika. Made in PRC, wyprodukowana w chinach , sztuczki socjotechniczne.

Posted: wtorek, 16 listopada 2010 by Przemo in
25

Sztuczki socjotechniczne - manipulacja.
Wyprodukowano w Chinach czyli Made in China.
flickr, jurvetson
Zapewne każdy spotkał się z napisem wyprodukowano w Chinach tzn. made in China. Czy jednak wiesz co oznacza skrót made in PRC ? Zobacz jakie sztuczki socjotechniczne są wykorzystywane w marketingu i nie daj się na nie złapać ! 

Nie daj się nabrać....

Jak wiele jest produktów pochodzenia Chińskiego nie trzeba wcale przypominać - udaj się do najbliższego sklepu a przeczytasz "Made in China".
Przyjęło się jednak, że to co chińskie to złe ... a więc staramy się szukać produktów, które nie są oznaczone jako made in China. Spece od marketingu także to zauważyli i wymyślili, że można by zastąpić "Made in China" napisem "Made in PRC".
No jak PRC to nie China - jednak to jest właśnie to samo, ale nie dla konsumenta - który pomiędzy "Made in China" a "Made in PRC"  - wybierze oczywiście to drugie.
Skrót PRC to nic innego jak People in Republic of China, a więc także Chiny :)
Mała zmiana a może tak wiele ...

Telewizja kłamie .... a może tylko nie mówi całej prawdy ?

Kolejny haczyk na klientów, którzy nie domyślają się podstępu występuje w reklamach telewizyjnych.
Często słyszymy, że produkt jest "rekomendowany przez ..." no właśnie, myślimy sobie no jak oni rekomendują to znaczy, że przebadali, przetestowali i jest naprawdę świetne.
Okazuje się że "rekomendowane przez...", może nic nie znaczyć, no właśnie - wydaje nam się, że jest to zrzeszenie specjalistów w rzeczywistości mogą  one zostać  założone przez 1 członka, który nie był nawet żadnym naukowcem czy specjalistą z tej dziedziny.
Design in Poland - a więc gdzie wyprodukowano ?!

Jest tutaj nawiązanie do pierwszego tematu - chodzi oczywiście o zmylenie potencjalnego klienta.
Pojawiły się także oznaczenia "Design in..." - nie oznacza to wcale miejsca produkcji ! To znaczy tyle, że projekt został wymyślony w danym kraju, natomiast produkcja może mieć całkiem inne miejsce. 
Przykładowo Design in Poland, może oznaczać że towar jest produkowany np. w Chinach.

25 komentarze:

 1. Dzięki za wyjaśnienie :) Właśnie zostałam szczęśliwą posiadaczką rzeczy wyprodukowanej w PRC, teraz przynajmniej wiem co to za kraj ;)

 1. Anonimowy says:

  to przynajmiej moje mp4 nie zostalo wyprodukowane w chinach..., tylko w PRC

 1. Anonimowy says:

  Nie "People in Republic of China", tylko "People's Republic of China", czyli "Chińska Republika Ludowa". Tak brzmi po angielsku oficjalna nazwa tego państwa.

 1. Anonimowy says:

  sami oszusc niedlugo sami siebie oszukaja a placy kupia byle gowno a mamy tyle wspaanialych prodoktow badzmy soba gdzie patryjotyzm poco euro nam

 1. Anonimowy says:

  Własnie, bądźmy sobą i zacznijmy od prostej sprawy. Szanujmy język i piszmy poprawnie a nie jak kolega powyżej :)

 1. Anonimowy says:

  Straszne błędy ortograficzne!

 1. Anonimowy says:

  mysle że wszystko to jeden ch.., bo i tak wyprodukowanie kosztuje miskę ryżu, tak więc kupujmy produkty produkowane przez dzieci i spijmy spokojnie

 1. Anonimowy says:

  a co mnie obchodza bledy ortograficzne ludzie, wszyscy jestescie tacy madrzy najmadrzejsi, a i tak jestescie najbiedniejsi. opanujcie sie z tymi pouczeniami kogos i zacznijcie moze od siebie??

 1. Anonimowy says:

  Latarka sniper mx-152L. Wyprodukowano w ROC.

 1. Anonimowy says:

  gdyby w europie był kapitalizm to by u nas takie rzeczy się produkowało, ale niestety mamy socjalizm więc produkcja jest droga i sprowadzamy lwią część towarów z chin ot cała filozofia

 1. Anonimowy says:

  musza być wyższe cła na chińskie produkty, bo u nich nie przejmują się za bardzo ubezpieczeniami jak w europie i u nas każdy chce pracować, bo ma prawa...

 1. Anonimowy says:

  Jeśli chodzi o reklamy TV i to ich "rekomendowanie" to nigdy tak nie pomyślałem, że skoro coś "rekomendują" to musi być świetne. Na mnie reklama działa tak: skoro to reklamują to pewnie badziewie co się nie sprzedaje więc nie kupuje.

 1. Anonimowy says:

  "Latarka sniper mx-152L. Wyprodukowano w ROC"

  "ROC", czyli "Republic of China" (Republika Chińska, uwaga: nie ludowa) to... Tajwan.

  http://en.wikipedia.org/wiki/Republic_of_China

 1. Anonimowy says:

  U W A G A !!!
  Uważajcie na Avena Group. Oferuje "ekstra sprzęt" AGD oczywiście Made in PRC. Można poznać po zapachu!!!!

 1. Anonimowy says:

  A ja słyszałem opinie, że chińskie nie zawsze znaczy złe. Teraz Chiny stawiają właśnie na jakość, nie pozwalają droższych rzeczy wypuszczać felernych a robią je precyzyjnie w przeciwieństwie do innych państw takich jak Anglia czy Włochy. W Chinach nie ma siesty ani wielkiego picia herbaty. Nikt tam się nie opiermandala. Ale to tylko opinia, nie znam faktów, trzeba by sprawdzić u źródła.

 1. Anonimowy says:

  właśnie kupiłam MADE IN P.R.C. i zaczęłam szukać takiego kraju. Ale ważniejsze jest to, że jest to żarówka 100 W, które podobno nie powinny być w handlu. Były również w tym supermrkecie 75 W. Gwint normalny,220-240 V, do żyrandola się nadają. Mają jdnak napis, żeby nie używać do użytku domowego "zgodnie z dyrektywą 2005/32/WE", no i że jest to żarówka specjalna, wstrząsoodporna.
  Czy nie jest to jednak obejście prawa?

 1. Jarek says:

  Pewnie, że jest i dobrze ;) Ja kupiłem żarówki LED, i jest na nich made in PRC, ale co tam, ładnie świecą :)

 1. Nigdy,ale to nigdy nie kupujcie maszyn do szycia Łucznik. Badziewie jakiego na tym świecie mało. Kupiłam maszynę w zeszłym miesiącu i już 3 razy oddawałam do naprawy. Jeden dzień szyje jak nowa, a na następny, trzeba w niej grzebać i się nieźle wkurzać, żeby 5 min poszyła i nagle przestała.

 1. Anonimowy says:

  Jestem importerem...
  Fakt jest taki, że na pudełkach można sobie napisać różne rzeczy i różnie to przedsiębiorcy obchodzą.
  Osobiście nie wstydzę się tego, że sprzedaję produkty "made in China", ponieważ bronią się właśnie jakością. Są importerzy, którzy ściągają byle taniej i wtedy niestety nawet "w plastiku potrafi być mało plastiku". Za przyzwoitą cene można ściągać naprawdę świetne jakościowo produkty.

 1. Anonimowy says:

  Właśnie zauważyłem na mojej zmywarce marki Amica Wronki S.A. napis "Made in PRC". Po prostu świństwo. Na zwrot sprzętu już niestety za późno

 1. Anonimowy says:

  tak trzymać Chińczycy

 1. Anonimowy says:

  tak wyprodukowanie kosztuje miskę ryżu, tak więc kupujmy produkty produkowane przez dzieci i spijmy spokojnie.(dalej) właśnie kupiłam MADE IN P.R.C. i zaczęłam szukać takiego kraju. Ale ważniejsze jest to, że jest to żarówka 100 W, które podobno nie powinny być w handlu.
  Teraz ja, gdyby nasze dupki bzezwolily na produkcje zarowk nie kupowalibysmy chinskich ruskich i hu,,, wie jakich. a po drugie jesli nasze panstwo zezwala na takie myki jak PRC to niech nasz gospodarka piszcy z braku rodzimej konsumpcji a lup[ujmy chuinskien buble.TYle odemnie i szlach mnie trafia

 1. Anonimowy says:

  DZIĘKI, JUŻ WIEM CZEGO NIE KUPOWAĆ

 1. Anonimowy says:

  Kupując coś wykonane w PRC rzeczywiście możemy spać spokojnie przecież dozywiamy chińskie dzieci.

 1. Chińczycy są super,wszystko potrafią wyprodukować.Stają się najbogatszym państwem świata, a z reszty się śmieją, i grają im na nośne.