Co może policja, zobacz uprawnienia policji, co wolno policji, co może zrobić policjant ?

Posted: wtorek, 2 listopada 2010 by Przemo in
5

Zobacz uprawnienia policji - co może policja ?
Zobacz kompetencje policji - co wolno a czego nie wolno !
flickr, exfordy

Zapewne każdy z nas nie chciałby mieć z nimi do czynienia, jednak kiedyś taka sytuacja może mieć miejsce - warto więc dowiedzieć się czegoś więcej o uprawnieniach stróżów prawa.
W tym artykule dowiesz się do czego ma prawo policjant, co może zrobić a czego mu robić nie wolno. 
Dzięki temu będziesz wiedział czy działania policji są słuszne, czy też przekraczają one swoje kompetencje. 

Funkcjonariusz policji :

Policjaumundurowana i uzbrojona formacja przeznaczona do ochrony bezpieczeństwa ludzi i mienia oraz do utrzymywania bezpieczeństwa i porządku publicznego 
 Źródło : wikipedia.pl


Uprawnienia policji - czyli co może policjant ....

1. Wylegitymować - policjant może nakazać pokazania dowodu tożsamości w celu identyfikacji, jednak musi mieć co do tego uzasadnienie. Nie może on natomiast od tak, zażądać pokazania dowodu bez konkretnej przyczyny. Ponadto funkcjonariusz policji powinien się wylegitymować z imienia, nazwiska i stopnia jaki pełni. W momencie kiedy nie posiadamy przy sobie dowodu tożsamości - policjant ma prawo zabrać nas na komisariat (nie ma obowiązku noszenia dowodu osobistego)

2. Zatrzymać albo interweniować -  kiedy stwarzamy zagrożenie mienia i życia innych osób możemy zostać zatrzymani. Policjant ma obowiązek interweniować w przypadku łamania prawa.

3. Wejść do mieszkania - tylko w przypadku gdy ma nakaz sądu np. do przeszukania, albo na poważne podejrzenie co do tego, że znajdują się tam osoby poszukiwane, albo rzeczy pochodzące z przestępstwa - w tym celu musi on jednak pokazać legitymację i powód dla którego chce dokonać przeszukania. Musi to być jednak między godziną 6 rano a 21 wieczorem.

4. Poddać kontroli osobistej - w przypadku gdy istnieje prawdopodobieństwo popełnienia przestępstwa np. posiadania narkotyków. Kontrolę osobistą powinna wykonywać ta sama płeć w stosunku do osoby kontrolowanej - naszym prawem jest także możliwość bycia kontrolowanym w obecności wskazanego przez nas świadka.

Nasze prawa - czyli co może obywatel w stosunku do policji :

1. Bycie poinformowanym -  mamy prawo do bycia poinformowanym o przyczynie kontroli albo zatrzymania, jest to obowiązek funkcjonariusza prawa. 

2. Kontakt z rodziną/adwokatem - możemy zażądać od policji powiadomienia najbliższych osób o zaistniałej sytuacji np. zatrzymania. Ponadto mamy prawo do wezwania adwokata i wykonania z nim osobistej rozmowy.

3. Zażalenie/skarga na policję - w ciągu 7 dni możemy złożyć stosowną skargę do najbliższego sądu rejonowego.

4. Pomoc lekarska/ protokół - musimy otrzymać pomoc lekarską w momencie kiedy jest to konieczne. Ponadto powinniśmy otrzymać protokół z naszego zatrzymania. 

5. 48 godzin - policja ma prawo zatrzymać nas na okres nie dłuższy niż 48 godzin

Policjant w stosunku do kierowcy ... co wolno policji ?
Prawo do zatrzymania i kontroli pojazdu ma każdy policjant - nie ma tutaj wyjątku, że musi to być funkcjonariusz drogówki. 
Różnica polega na tym, że w przypadku kontroli stanu technicznego pojazdu, stanu trzeźwości czy pomiaru prędkości pojazdu może dokonać wyłącznie funkcjonariusz drogówki (osoba posiadająca stosowną wiedzę z tego zakresu).

Kiedy policjant nie jest umundurowany to może cię zatrzymać wyłącznie za pomocą "lizaka" w terenie zabudowanym !

Ponadto powinniśmy wykonywać polecenia policjanta - wyłączyć silnik, trzymać ręce na kierownicy - wysiąść z pojazdu tylko za aprobatą funkcjonariusza oraz włączyć światła awaryjne.

W przypadku spożycia alkoholu policjant może nas zatrzymać a pojazd odholować na nasz koszt.

5 komentarze:

 1. Przemo says:

  Proszę o przemyślane komentarze ;)

 1. Anonimowy says:

  Błąd: każdy ma obowiązek noszenia dowodu osobistego.

 1. Anonimowy says:

  Za mało mają tych uprawnień. Jak ludzie mają zbyt dużo luzu powstaje anarchia. Ludzie powinni mieć mały strach przed Policją.

 1. Anonimowy says:

  czy policjant moze zostawic mieszkanie niezabezpieczone po zatrzymaniu tzn. zostawic dzrwi nie zamkniete na klucz i odjechac?

 1. Anonimowy says:

  Mam pytanie czy policja ma prawo wejść mi na fb i czytać wiadomości jezeli jest rozprawa w sadzie ?