Prawo cytatu - czy mogę na stronie internetowej zamieścić ? Prawo cytatu w internecie !

Posted: czwartek, 9 grudnia 2010 by Przemo in
3

Prawo cytatu w internecie - czyli co mogę zamieścić na stronie internetowej ...
flickr, striatic

Teraz bardzo ważna kwestia dla osób, które tworzą własne strony internetowe, blogi czy innego rodzaju twórczość w internecie. Zobacz na co pozwala ci prawo cytatu - dzięki temu będziesz wiedział czy na swojej stronie internetowej możesz zamieścić np. zdjęcia gier, obrazki, czy cudzy tekst.

Prawo cytatu w internecie - co mi wolno ....

Po pierwsze muszę napisać, że bez niego ciężkie byłoby życie twórcy stron internetowych. Przeciętnemu blogerowi czy autorowi strony internetowej ciężko jest dotrzeć do świeżych wiadomości - dlatego gdyby nie prawo cytatu, to nie mielibyśmy o czym pisać :)

Czy mogę na stronie umieścić obrazek, tekst, urywek filmu z cudzej strony internetowej ...?
Wolno przytaczać w utworach stanowiących samoistną całość urywki rozpowszechnionych utworów lub drobne utwory w całości, w zakresie uzasadnionym wyjaśnianiem, analizą krytyczną, nauczaniem lub prawami gatunku twórczości.

Odpowiedz brzmi - tak - prawo cytatu uwzględnia taką możliwość. Jednak nie kończ na tym - gdyż musisz wiedzieć, co trzeba spełnić, aby taki proceder był objęty prawem cytatu, a więc był zgodny z prawem.

Prawo cytatu , czyli prawo do czego ?

Trzeba wiedzieć, że prawo cytatu ma służyć wyłącznie w celu wyjaśnienia pewnych kwestii - nie możemy zatem przypisać sobie autorstwa do np. cytowanego utworu.   
No właśnie, trzeba także napisać co w tym przypadku będzie utworem - czyli co można cytować.
Utwór to nic innego jak przejaw działalności twórczej - może to być więc własny tekst, fragment muzyki, obrazek czy jakiś dokument.

Prawo cytatu - zatem cytuję wszystko ...?

Trzeba sobie jasno powiedzieć, że jest napisane jasno - możemy rozpowszechniać urywki rozpowszechnionych utworów lub drobne utwory w całości.
Czyli na swojej stronie internetowej nie możemy zamieścić cytatu całej strony internetowej (całego tekstu) - a tylko jego fragment, który będziemy chcieli np. skomentować.
I tutaj kolejna ważna rzecz, utwory które cytujemy musimy cytować w jakimś celu - w prawie określono to w zakresie uzasadnionym wyjaśnianiem, analizą krytyczną, nauczaniem lub prawami gatunku twórczości.
Czyli cytat np. obrazek nie może być tylko elementem dekoracyjnym - musimy go wstawić w jakimś celu np.robiąc stronę o recenzjach gier, możemy wstawić obrazek z gry - ponieważ będziemy opisywali ten tytuł i czytelnik będzie miał lepszy podgląd na to o czym piszemy, będzie mógł zweryfikować to co napisaliśmy.
Nie zapominaj o autorze :

Posługując się prawem cytatu trzeba pamiętać, aby podać źródło skąd czerpiemy informację oraz jego autora. Wiele osób tego nie robi - co jest nieetyczne, zastanów się jakbyś się czuł, gdyby ktoś cytował coś twojego nie podając źródła oraz autora.

3 komentarze:

 1. Anonimowy says:

  1. Czyli jak chcę sobie na forum wstawić mały obrazek z gry jako avatara, to też muszę prosić twórcę, by na to zezwolił?

  2. Czyli jak chcę zacytować jedno zdanie z gry (w rozmowie z kimkolwiek, nie w artykule), to też muszę prosić twórcę o pozwolenie?

 1. Anonimowy says:

  Jeżeli jest coś na licencji CC to nie musisz pytać o zgodę.
  AD1. Zależy w jakim celu użyjesz tego avatara - może to podchodzić pod prawo cytatu, ale nie musi
  AD2. Nie musisz.

 1. Anonimowy says:

  ludzie i młodzież

  Czasem bywa bywa że ludzie nierozumieją ćie . mówią .tłumaczą i ćiągle rozkazują.NIE powtarzają i ciągle nie dyktuja. żeby dziśiejszy śawiat zrozumieć trzeba się w odchłani łez zamknąć i usnąć. REFmy mamy w dupie wasze żądania iroskazywana my chcemy żyć młodośćią prawdziwie żyć [2].chcemy byc kimś poprostu kims nie tylko dziecmi z rozumem do przodu mamy uczućia i kochoc umiemy też.REF.