Podatek od Adsense - jak rozliczyć Adsense. Opodatkowanie zarobków w Google Adsense !

Posted: środa, 2 lutego 2011 by Przemo in
10

Rozliczamy się z Google Adsense - zobacz jak opodatkować zarobki z Adsense. 

Zarabianie czy to w internecie, czy w realnym życiu wiąże się z rozliczeniem podatku - fiskus czeka nie tylko na osoby zatrudnione na różnego rodzaju umowy, ale także na osoby, które zarabiają poprzez witryny internetowe czy to prowadząc bloga czy stronę internetową.
Duża część autorów stron internetowych, próbuje zarobić w serwisie reklamowym Adsense, zobaczmy zatem jak prawidłowo rozliczyć się z zarobków z Adsense - płacimy podatek z Adsense ! 

Opodatkowanie Adsense - jak się rozliczyć :

Na wstępie napiszę, że jest to, prawdopodobna wersja rozliczenia (nie jestem prawnikiem) - dlatego najlepiej skorzystać z porady Ministerstwa Finansów, które indywidualnie rozpatrzy każde zgłoszenie.
Zgłoszenia takiego, możemy dokonać pobierając odpowiedni wniosek ze strony : http://www.mf.gov.pl/dokument.php?const=4&dzial=1262&id=155535&typ=news 
Należy jednak w tym przypadku uiścić kwotę 40 złotych do odpowiedniej Izby Skarbowej :

źródło: www.mf.gov.pl

No więc, przejdźmy zatem do jednej z interpretacji poprawnego rozliczenia się z przychodów Google Adsense.

Jak interpretować zarabianie w Google Adsense ?

Oczywiście będziemy tutaj mówili o osobach fizycznych, nie prowadzących własnej działalności gospodarczej - krótko mówiąc np. o studentach, którzy chcą sobie dorobić do kieszonkowego a nie prowadzą własnej firmy.
Przychody ze stron internetowych (Google Adsense) zostały zinterpretowane jako przychody z innych źródeł - nie można ich zatem interpretować jako dzierżawa (coś materialnego) miejsca reklamowego na swojej stronie internetowej.
W związku z czym, trzeba składać roczne zeznanie podatkowe korzystając z PIT-36, pamiętajmy jednak że wszystko zależy od interpretacji.

No dobra, do rzeczy - jak rozliczać się z Google Adsense :

Do rozliczeń się z Google Adsense, będziemy posługiwali się formularzem PIT-53.
Formularz ten służy wyłącznie tobie, nigdzie nie będziesz go wysyłał - zachowaj go jednak dla siebie, aby prawidłowo rozliczyć się przy rocznym zeznaniu podatkowym przy pomocy formularza PIT-36.
Rozliczenie się z przychodów Adsense, jest bardzo podobne jak w przypadku np. umowy zlecenie.
W tym, że tutaj w momencie otrzymania pieniędzy na konto z serwisu Adsense musimy zapłacić podatek do 20 następnego miesiąca. 
A więc, gdybyśmy w styczniu otrzymali od Google Adsense wynagrodzenie to do 20 lutego musimy zapłacić np. poprzez przelew internetowy na konto naszego Urzędu Skarbowego odpowiednia wyliczoną kwotę podatku.
Gdybyśmy otrzymali wynagrodzenie z Google Adsense w Grudniu - to tą kwotę dopisujemy do rocznego rozliczenia bez wpłacania wcześniejszej zaliczki do US.

Przykład - prawidłowe rozliczenie przychodu Google Adsense :

1. Otrzymujemy od Google Adsense na nasze konto przelew w wysokości 357,67 złotych - dnia 10 Stycznia.

2. Pobieramy sobie formularz PIT-53 z internetu, dzięki któremu łatwiej będzie nam prowadzić rachunkowość (jest to tylko dla nas, bez formularza także się obejdzie - jednak warto go mieć )

3. W polu numer 24 (Pit-53) wpisujemy kwotę przychodu, czyli nasze 357,67 złotych.

4. Obliczamy teraz koszta uzyskania przychodu - jest to 20% kwoty przychodu. 
A więc w naszym przypadku będzie to 20%*357,67  = 71,53 zł  - kwotę tę wpisujemy w rubryczce 25.

5. Należy teraz obliczyć nasz dochód, jest to różnica pomiędzy kwotą przychodu a kosztami przychodu, zatem otrzymujemy 357,67 - 71,53 = 286,14 zł 
Wpisujemy tę kwotę w numer 26 oraz 30.
6. W polu numer 32 musimy wpisać kwotę zaokrągloną do pełnych złotówek a więc w naszym przypadku będzie to 286 złotych.

7. W polu numer 33, musimy wpisać zaliczkę na podatek - obliczamy ją jako 18% kwoty wpisanej w polu 32 a więc 18% * 286 zł = 51,48 złotych

8. No i teraz ostatnia procedura - w polu numer 41wpisujemy należny podatek - czyli kwotę z pola 33 zaokrągloną do pełnych złotówek - czyli będzie to w naszym przypadku 51 złotych.

9. Teraz wystarczy przelać na konto Urzędu Skarbowego kwotę podatku w ramach PIT-53 (przychód zagraniczny).

W rocznym zeznaniu podatkowym, należy uwzględnić również przychody z Google Adsense. A więc wypełniając PIT-36 wpisujemy przychód, koszta uzyskania przychodu i zaliczkę w części działalność wykonywana osobiście.

10 komentarze:

 1. Anonimowy says:

  co w przypadku gdy otrzymalismy juz płatność i spoźniliśmy sie zapłacic zaliczke (minął juz dawno 20 dzień, kolejnego miesiąca) ?

 1. Witam, a jak wygląda sytuacja w przypadku firmy?

 1. Anonimowy says:

  czy ktoś zna odpowiedż na pytanie: co w przypadku gdy otrzymalismy juz płatność i spoźniliśmy sie zapłacic zaliczke (minął juz dawno 20 dzień, kolejnego miesiąca) ?

 1. Anonimowy says:

  nie przyznawać się, i rozliczyć to w miesiącu następnym, ewentualnie - napisać podanie do US o dobrowolne poddanie się karze (powaga - tak to wygląda) z powodu opóźnienia w zapłacie podatku (kara zwykle około 200 pln)

 1. ale.kow says:

  Witam serdecznie,
  Szczerze mówiąc nie myslałem, że będzie to pit 36 jeszcze rok temu i przymierzałem się do otworzenia własnej DG. Dlatego właśnie cieszę się, że to przeczytałem. :) Pozdrawiam serdecznie.

 1. wydruk says:

  Cześć!
  Zobaczcie też wrocław drukarnia. Znajdziecie tam usługi wydruku praktycznie każdego rodzaju, w tym realizowane online, z dostawą prosto do Waszego domu. Z pewnością się nie zawiedziecie, a firma zrealizuje usługę najwyższej jakości!

 1. oszczedzanie:) says:

  Witam,
  Chciałbym Wam serdecznie polecić aplikację Moja Gazetka, dzięki której z łatwością oszczędzicie dodatkową gotówkę za każdym razem wybierając się na zakupy. Znajdziecie ją pod adresem: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ricosti.gazetka&hl=pl
  Apka jest bezpłatna, przeznaczona na smartfony z androidem.

 1. pawelk says:

  Hej!
  Czy kojarzycie jakie mieszkania od dewelopera wrocław oferuje w dobrej cenie? I u jakiego dewelopera? Jakie osiedla są w wysokim standardzie w okolicach centrum lub na krzykach?
  Dziękuję za ewentualne odpowiedzi, pozdrawiam! :)

 1. Blogger says:

  Easily Boost Your ClickBank Banner Traffic And Commissions

  Bannerizer makes it easy for you to promote ClickBank products by banners, simply go to Bannerizer, and grab the banner codes for your picked ClickBank products or use the Universal ClickBank Banner Rotator to promote all of the ClickBank products.

 1. Darek says:

  Jak dla mnie to zdecydowanie jest mieć lepiej kartę walutową https://www.igoriacard.com/karta-przedplacona-na-wakacje/ wraz z podziałem na konkretne waluty. Wtedy takie płatności możemy przyjmować bezpośrednio do nas na konto walutowe. Nawet gdy czekamy na przelew od Google.