3

Popsuta nagrywarka, dysk cd/dvd nie czyta płyt - zobacz jak naprawić "zużyty" napęd.
 flickr, amonja

Szykujesz się na zakup nowej nagrywarki, dysku cd/dvd - jeżeli uważasz że twoja nagrywarka albo dysk już nie działają to skorzystaj z naszej porady i spróbuj przywrócić je do życia. 
Wiele osób zamiast sięgnąć po domowe metody, które skutecznie mogą przywrócić sprawność napędu cd/dvd zamierza kupić nowy napęd - zobacz jak za pomocą metody czyszczenia soczewki lasera, przywrócić prawidłową pracę napędu !

Naprawiamy zepsuty, nienagrywający, nieczytający napęd DVD/CD :

Oczywiście przed przystąpieniem do pracy, musimy mieć pewność, że nasz dysk nie posiada gwarancji - gdyż będziemy musieli rozkręcić obudowę naszego dysku - co wiąże się oczywiście z zerwaniem plomb gwarancyjnych. 

Co nam będzie potrzebne do naprawy napędu CD/DVD :
- patyczki do uszów/chusteczka 
- spirytus 

Czyszczenie soczewki lasera napędu dvd/cd krok po kroku :

Po pierwsze, należy odkręcić od obudowy wszystkie śrubki - w ten sposób, abyśmy mogli zdjąć obudowę z naszego napędu.
Pamiętajmy, aby nie pourywać na siłę zaczepów mocujących - pomagajmy sobie w tym śrubokrętem.
Po zdjęciu obudowy, musimy znaleźć soczewkę lasera, która znajduje się tuż obok głowicy - będzie to takie małe "szklane oczko". 
To właśnie soczewkę lasera należy przeczyścić - w tym celu na kawałek chusteczki, albo patyczka do uszów nalewamy kropelkę spirytusu - następnie czyścimy soczewkę lasera.
Należy pamiętać, aby nie czyścić soczewki lasera np. wodą, albo innym specyfikiem nieznanego pochodzenia, który może spowodować jego uszkodzenie.

Opis czyszczenia soczewki lasera i jej wizualny podgląd, znajdziecie na stronie : http://www.cdrinfo.pl/artykuly/dlazielonych/strona5.php

Jak można jeszcze naprawić napęd CD/DVD :

Możemy posłużyć się specjalnymi płytami czyszczącymi, które posiadają na spodniej stronie sczoteczki czyszczące. Takie płyty do czyszczenia napędu cd/dvd znajdziemy w hipomarketach, albo na aukcji internetowej.

3 komentarze:

  1. Anonimowy says:

    Takie porady to do kosza, a nie ludziom dawać. Soczewek nie czyści się żadnym spirytusem, izopropanolem itp. tylko specjalym płynem przeznaczonym do tego celu.

  1. Anonimowy says:

    Płyta czyszcząca kiedyś uszkodziła mi bardzo drogą nagrywarkę TDK - omijać takie płyty szerokim łukiem. Co do czyszczenia soczewki spirytusem to też nie zawsze to działa.

  1. Anonimowy says:

    LIPA LIPA