1

Cenzura w mediach - zobacz jak się cenzuruje niewygodne informacje !
flickr, Guerretto

Jeżeli ktoś mówi, że w mediach nie ma cenzury to albo jest w błędzie, albo kłamie. Zobacz ocenzurowane materiały telewizyjne, zachowanie dziennikarzy a także wady i zalety cenzury. Zobacz czym jest cenzura w mediach, i jak ona działa - czyli jak usuwać niewygodne informacje. 

Cenzura w mediach - za i przeciw :

Na początku, warto powiedzieć sobie czym jest cenzura - mianowicie jest to :
Cenzura – kontrola publicznego przekazywania informacji, ograniczająca wolność publicznego wyrażania myśli i przekonań. Polega na weryfikacji audycji radiowych, telewizyjnych, widowisk, Internetu itp. przez organy państwowe z punktu widzenia ich zgodności z prawem, polityką państwową, obronnością.
Źródło: wikipedia.org

A więc cenzura ogranicza nasze prawa do przekazywania wolnej myśli i przekonań - pewne rzeczy są pomijane, albo co gorsza zastępowane innymi.
Poprzez różnego rodzaju niedomówienia, albo podawanie informacji nie związanych z tematem próbuje się wpajać człowiekowi inne fałszywe treści, które są w stanie zmienić nasz punkt widzenia.
Dla przykładu podam tutaj dwa rodzaje przekazu :

1) "Telewizor Super_Wypas, który kosztuje 7 000 złotych, wyświetla 1,1 milionów kolorów - a jego żywotność określa się na 2 lata. Posiada on blokadę rodzicielską - jednak w przypadku zapomnienia hasła, telewizor staje się bezużyteczny."

2)"Telewizor Super_Wypas to sprzęt twoich marzeń który możesz mieć w atrakcyjnej cenie 7 tysięcy złotych - a więc śpiesz się, promocja nie potrwa długo. Wyposażony w ponad milion kolorów jest to nadzwyczaj energonomiczny i ultrawydajny sprzęt, który spełni twoje wymagania. Zaawansowana blokada rodzicielska oraz wysoka jakość wykonania sprawią, że telewizor będzie ci służył lata. "

Jak widzisz w 2 wypowiedzi, nie podaje się takich szczegółów, które mogłyby zniechęcić odbiorcę min. krótki żywot telewizora czy kłopoty z blokadą rodzicielską. Mąci się jedynie w głowie odbiorcy, który zmienia punkt widzenia - z dużej ceny na szereg zaawansowanych funkcji...

Cenzura w mediach oczywiście jest - czy to dobrze czy źle - pozostawiam to wam do odpowiedzi.
Z jednej strony dobrze jest cenzurować treści, które nic nowego nie wnoszą i są sprzeczne z etyką człowieka, jego zasadami czy wyznaniem.Po co nam treści nafaszerowane przemocą czy wulgaryzmami ...?
Z drugiej strony, cenzuruje się często treści o podłożu politycznym - co przedstawia poniższy materiał :

1 komentarze:

  1. Anonimowy says:

    "amerykańśkie media, słudzy prawdy i demokracji"
    NO COMMENT !