Jak zmniejszyć rachunki za prąd, zmniejsz rachunki za prąd, tańszy prąd - jak płacić mniej za prąd !

Posted: środa, 11 sierpnia 2010 by Przemo in
1

Zmniejsz rachunki za prąd - zobacz co możesz zrobić.
W domu posiadamy mnóstwo sprzętu rtv i agd, które pobierają nie mało energii elektrycznej. Często mamy także mylne przeświadczenie, że gdy coś wyłączymy np. pilotem to nie pobiera ono prądu. 
Od jakiegoś czasu mamy możliwość wyboru dostawcy energii elektrycznej, być może warto z tego skorzystać i od jutra płacić mniej ?

Metody oszczędzania - co robimy źle, na co zwrócić uwagę ?

Podstawowa rzecz to wyłączaj, wyłączaj i jeszcze raz wyłączaj, ale nie na pilocie tylko z listwy albo gniazdka. Przestawienie urządzenia w tryb "stand by" nazywany również trybem "czuwania" jest być może komfortowy - bo nie musimy podchodzić do telewizora - ale przykłada się do większego zużycia prądu.

Urządzenia w trybie czuwania pobierają mniej, ale jednak pobierają prąd. 


Kiedy mamy w domu ogrzewanie elektryczne, to poprzez nieszczelne, stare okna tracimy do 20% energii aby zrekompensować straty ciepła, podobnie jest gdy grzejnik jest mocno zasłonięty np. zasłoną czy firanką - obieg ciepła jest utrudniony.


Remont okien pomoże zaoszczędzić do 20 % energii elektrycznej na ogrzewanie. 

Pamiętajmy aby starać się możliwie najrzadziej korzystać z urządzeń elektrycznych, a jeżeli to robimy to najbardziej efektownie. Oznacza to, że chwilowe włączanie i wyłączanie jest w stanie pobrać więcej energii niż praca w stanie "normalnym" ciągłym. Dzieje się tak, ponieważ urządzenie do "rozruchu" potrzebuje nieco więcej energii - podobnie jak auto, gdy rusza zużywa więcej paliwa.

Pamiętaj, gdy korzystasz z pralki - staraj się ładować ją do pełna , a gdy gotujesz - przykrywaj naczynia pokrywką. 

Nie będę już wspominał o lodówce - ale nie warto jej otwierać zbyt często - wspomnę tylko, że lepiej ustawiać ją z dala od źródła ciepła, w ten sposób nie jest zmuszana do częstszej pracy.

Kupuj urządzania, które mają najlepszą klasę energetyczną A++

Jeżeli uważasz, że powyższe czynności są ci znane i je stosujesz od dawna i uważasz, że pomimo tego twój rachunek jest za wysoki - warto zastanowić się nad zmianą taryfy lub zmianą dostawcy energii elektrycznej.
Jak to zrobić - przeczytaj poniżej.

Jak zmienić dostawcę energii elektrycznej ?   
 
1. Należy sprawdzić jaki dostawca znajduje się w naszej okolicy - w tym celu wchodzimy na stronę : http://maszwybor.ure.gov.pl


Na mapce wskazujemy naszą lokalizację i sprawdzamy listę dostępnych sprzedawców.

2. Kiedy wybierzemy interesującego sprzedawcę energii (zobaczymy jakie taryfy oferuje, czy są one korzystniejsze), należy zdecydować się na podpisanie umowy z nową firmą
3. Kolejnym krokiem jest wypowiedzenie umowy ze sprzedawcą poprzedniej energii, chyba że zrobi to za nas nowa firma.
4. Trzeba się zwrócić do dystrybutora energii i poinformować go o zawarciu umowy na świadczenie usług dystrybucji energii elektrycznej, chyba że podobnie jak wcześniej zajął się tym przedstawiciel firmy z którą podpisaliśmy umowę
5. Ostatnim krokiem będzie dostosowanie wymogów nowego dostawcy - być może potrzebna będzie zmiana liczników.

Źródło : rmf24.pl , RMF FM

1 komentarze:

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.