Jak napisać CV, list motywacyjny, życiorys, jak napisać dobre CV, piszemy cv, przykłady cv, wzory cv

Posted: piątek, 10 września 2010 by Przemo in
0

Jak napisać atrakcyjne CV - zwróć uwagę pracodawcy oryginalnym wyglądem CV.

Flickr, The CV Inn

Wzory CV, wskazówki i porady dotyczące pisania atrakcyjnego dla pracodawcy życiorysu Curriculum Vitae oraz listu motywacyjnego.
Szukając pracy, jesteśmy zmuszeni zaprezentować własną osobę - nasze predyspozycje i możliwości dzięki, którym będziemy w stanie sprostać wymaganiom stawianym na danym stanowisku.
Są zarówno plusy oraz minusy takiego rozwiązania - do plusów można zaliczyć tzw. "zdrowe podejście" do zawodu, dzięki czemu będziemy bardziej sceptyczni i zastanowimy się kilka razy czy ta praca jest aby na pewno dla nas. Oczywiście pracodawca, musi w jakiś sposób wybrać odpowiedniego kandydata - stąd pomysł prezentacji siebie w postaci papierowej.
No właśnie, ale to już narzuca kilka minusów, są wśród nich min. wiarygodność, doświadczenie i nasza postawa.
Pisząc własny życiorys, możemy przecież zamieścić tam informacje nie prawdziwe, licząc na to, że pracodawca nie sprawdzi naszej osoby  - stąd problem wiarygodności.
Kolejną sprawą może być nasze doświadczenie - w życiorysie raczej nie napiszemy, że podlewaliśmy ogródek babci oraz wychodziliśmy na spacery z psem sąsiada - a to może być ważne np. w pracy weterynarza czy ogrodnika. 
Pozostaje też kwestia naszej postawy jako człowieka - spokojny, zdyscyplinowany czy z poczuciem humoru i głową pełną pomysłów - tak odmienne przecież są charaktery człowieka - czy w kilku zdaniach można opisać siebie jako człowieka ?

No, ale przejdźmy do rzeczy - piszemy nasze pierwsze CV !

1. CV powinno opisywać twoje dotychczasowe doświadczenie (praca i poza nią),ścieżkę kariery (praca, szkoła), dane kontaktowe (adres, telefon), dane dodatkowe (hobby, zainteresowania) w możliwie jak najmniejszej formie szczegółów.
2. CV powinno być zwięzłe i nastawione na konkretnego pracodawcę - chociaż stosuje się już raczej formę jednolitą i wszędzie wysyła ten sam życiorys. 
3. Błędy i brak chronologii wydarzeń to najczęstsze błędy - pamiętaj o tym w pisaniu swojego CV !
4. Spróbuj jakoś uatrakcyjnić swój życiorys, w ten sposób pracodawca dłużej 'zawiesi' wzrok na twoim dokumencie. 
5. Pamiętaj o zachowaniu elegancji (nie piszesz do kolegi, ale przyszłego szefa) i formatu A4 (max. 2 strony).
6. Pisz tylko o stanie faktycznym - nieprawdziwe informacje prędzej czy później wyjdą na wierzch. 

Jak zacząć - czyli praktyka ... w nieco innej formie !

 

Na samej górze podajemy nasze dane kontaktowe, adres kontaktowy i numer telefonu, warto także podać adres email.
Kolejną rzeczą jest napisanie pogrubioną i wyróżniającą się czcionką naszego imienia i nazwiska - aby było jasne o kogo chodzi. 
Informacje osobiste nie są konieczne i pracodawca nie może nas zmusić do ich ujawnienia, ale jeżeli nie mamy nic do ukrycia to postawmy sprawę jasno.
Teraz część najważniejsza, czyli wykształcenie i doświadczenie : pamiętajmy o zachowaniu chronologii !
W grupie wykształcenie piszemy o naszej ścieżce szkolnej, kiedy jesteśmy np. studentami to nie warto wspominać o podstawówce, lepiej od razu zacząć od szkoły ponadgimnazjalnej. 
Jako doświadczenie zawodowe podajemy nie tylko miejsca wykonywanej przez nas pracy zarobkowej, ale także wolontariat, pomoc rodzinie itp...
Jeżeli posiadamy - a każdy takie ma - dodatkowe umiejętności to napiszmy o tym ! Większość osób ma teraz prawo jazdy czy książeczkę sanepidowską co jest naprawdę istotne. 

Ostatnie punkty nie są potrzebne, ale warto je zamieścić, gdyż dzięki nim opisujemy naszą osobę. Pracodawca będzie miał pogląd na to, czego może od nas oczekiwać, nie po doświadczeniu, ale po tym jakimi ludźmi jesteśmy. 
Przecież nie liczy się tylko nasza wiedza, ale i chęci do pracy czy predyspozycje osobowościowe - ktoś spokojny, zrównoważony i odporny na stres lepiej będzie się nadawał jako pracownik wieży kontroli lotów, niż osoba z poczuciem humoru i towarzyską duszą. 

Pamiętajmy także o zamieszczeniu klauzuli o tym, że wyrażamy zgodę na przetwarzanie danych osobowych - jest to istotnie ważne i potrzebne do procesu rekrutacji !

Przykładowe CV - generatory cv, kreatory życiorysu online ! 


 


0 komentarze: